iranianart
18 بهمن 1401 - 22:19

جذب ۱۰۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان همدان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی همدان گفت: از اسفند سال گذشته تاکنون ۱۰۷ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذار خارجی در استان همدان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حسن پیمانی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اداره خدمات سرمایه‌گذاری، مکلف به جذب سرمایه‌گذار خارجی است، اظهار داشت: این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های صنعتی، صنایع تبدیلی، کشاورزی و گردشگری در استان جذب شده است.

وی ادامه داد: همکاری با سرمایه‌گذار اماراتی برای سرمایه در گردش، یک عراقی در شهر جواهرات، از عربستان در حوزه بسته‌بندی و سورتینگ و مشارکت با سرمایه‌گذار چینی بخشی از جزییات سرمایه‌گذاری خارجی در استان است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی همدان با بیان اینکه سرمایه‌گذار عراقی برای راه‌اندازی طرح پرشین یاقوت که حدود 11 سال راکد مانده است 100 میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌کند، اضافه کرد: شهر جواهرات در زمینی به وسعت 12 هکتار در منطقه اراضی حیدره بالای شهر در شهر همدان احداث می‌شود.

پیمانی با بیان اینکه عملیات اجرایی این شهر با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی از فروردین سال آینده آغاز می‌شود ادامه داد: مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای این طرح دریافت شده و سرمایه‌گذار متعهد به اجرای این طرح تا پایان سال 1405 شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی همدان بیان کرد: درآمد پیش‌بینی شده از محل مالیات مستقیم و غیرمستقیم برای همدان در سالجاری 2 هزار و 700 میلیارد تومان است که 2 هزار و 400 میلیارد تومان آن به اداره مالیات و مابقی به سایر نهادها مربوط است.

وی در ادامه به جزییات درآمد استان پرداخت و گفت: 2 هزار و 400 میلیارد تومان توسط اداره مالیاتی و الباقی توسط دیگر دستگاه‌ها تأمین می‌شود.

پیمانی به تحقق 93 درصدی درآمد استان تا پایان دی ماه اشاره کرد و افزود: استان در بحث وصول درآمد رتبه 25، 26 کشور است، از همین رو در لایحه بودجه 1402 حدود 38 درصد افزایش لحاظ شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 جذب شده است، افزود: در این بخش از 35 میلیارد تومان تا تسهیلات خرد در حوزه‌های اشتغال و تولید پرداختی صورت گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه این تسهیلات در سال 1401 اعتباری تخصیص پیدا نکرده است خاطرنشان کرد: درآمد استان نیز در سال جاری 2 هزار و 700 میلیارد تومان مصوب شده که نسبت به سال قبل 60 درصد افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه مولدسازی نیز اقدامات درخوری صورت گرفته است یادآور شد: از سال 98 تا پایان دی ماه 1401، 117 میلیارد تومان از املاک مازاد فروخته شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان متذکر شد: در سال 1401، پنج مورد ملک جدید شناسایی شده که در مجموع با املاک سال قبل هشت ملک به فروش رفته است.

وی با بیان اینکه در شیوه‌نامه جدید املاک مازاد همه دستگاه‌ها از جمله بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و بیمه‌ها جزو طرح مولدسازی قرار گرفته است تصریح کرد: از این پس تمام املاک مازاد استان مشمول این طرح هستند.

پیمانی در بخش دیگر از سخنانش به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار در بستر اینترنتی اشاره کرد و گفت: هر نوع مجوز کسب و کاری از طریق سامانه درگاه ملی مجوزها ثبت می‌شود به نحوی که طی یک سال گذشته 15 هزار و 184 نفر درخواست ثبت کردند که 6 هزار و 370 نفر منجر به صدور مجوز شده است.

وی در ادامه از تعیین تکلیف 3.5 میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد و گفت: 200 هزار نفر در استان برگه سهام عدالت دارند، ولی سود دریافت نکردند، بنابراین در دستور تعیین تکلیف قرار خواهند گرفت، البته تعیین تکلیف سهام متوفیان در دستور است.

وی ادامه داد: همه پرداخت دستگاه اجرایی باید از طریق پنجره واحد خزانه‌داری الکترونیک صورت گیرد که حقوق چهار هزار نفر از خزانه استان و مابقی از خزانه کشور پرداخت می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی همدان افزود: اداره تمرکز و تلفیق سازمان اقتصادی و دارایی وضعیت صورتحساب و عملکرد مالی ادارات را بررسی کرده که در این راستا ادارات باید ماهانه یک نسخه از صورت مالی را در اختیار این سازمان و یک نسخه در اختیار دیوان محاسبات قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1026316